Prosessinhoitajia, Sibanye-Stillwaterin Keliber-l, Keliber Oy
  • Alkuperäinen julkaisupäivä 17.9.2024
  • Hae viimeistään 31.10.2024
  • Lähde: Työ- ja elinkeinotoimisto
Sibanye-Stillwaterin Keliber-litiumhankkeen odotetaan aloittavan omaan malmiin perustuvan akkulaatuisen litiumhydroksidin tuotannon ensimmäisenä Euroopassa. Kaivoksista louhittavasta malmista tullaan valmistamaan rikastetta, joka jatkojalostetaan litiumhydroksidiksi. Rikastamon rakentaminen Kaustiselle on aloitettu ja litiumjalostamo on rakenteilla Kokkolan suurteollisuusalueella. Litiumhydroksidia tarvitaan litiumioniakkuihin, joiden avulla toteutetaan puhdasta siirtymää.

Keliber on kansainvälisen kaivos- ja metallinjalostusyhtiön Sibanye-Stillwaterin tytäryhtiö, ja sen toiseksi suurin omistaja on kotimaista litiumioniakkujen arvoketjua kehittävä Suomen Malmijalostus Oy.

Haluatko tarttua ainutlaatuiseen tilaisuuteen ja tulla luomaan uuden sukupolven suomalaista teollisuutta? Nyt hankkeen rakennusvaiheessa etsimme kasvavaan joukkoommeKaustisen rikastamolle

PROSESSINHOITAJIA
tukemaan rikastamon projektivaiheen asennustöitä ja käyttöönoton valmistelua sekä ottamaan laitos tuotantokäyttöön
Tuotannon käynnistyttyä tehtäviisi kuuluu mm.

tuotantoprosessin operointi, tarkkailu ja ohjaus tavoitetuloksiin

tuotantotarveaineiden käsittely (trukin/kurottajan/pyöräkuormaajan ja kattonosturin käyttö)

prosessinäytteiden keruu ja analysointi (punnitus, mittaus)

prosessin turvallistamiseen liittyvät tehtävät

tuotantolaitteiden kunnon havainnointi ja tarkkailu

käynnissä pitämiseen liittyvät akuutit huolto- ja korjaustyöt
ja/tai käynnissäpito-organisaation tukeminen niissä (omien kykyjen mukaan).

Odotamme sinulta

prosessiteollisuuden perustutkintoa tai vastaavaa koulutusta
tai vankkaa tehtäviin soveltuvaa työkokemusta

kykyä sekä itsenäiseen että ryhmässä työskentelyyn

hyviä yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja

huolellisuutta, tarkkaavaisuutta ja vastuullisuutta

soveltuvuutta vuorotyöhön

hyvää suomen kielen taitoa

kokemus alalta katsotaan eduksi

englannin osaaminen katsotaan eduksi

Tarjoamme kilpailukykyisen palkan, hyvät työsuhde-edut sekä erinomaiset mahdollisuudet kehittyä ammatillisesti osana kunnianhimoista ja innostunutta työyhteisöä. Meillä turvallisuus on aina etusijalla, ja teollisuusyrityksenä kiinnitämme erityistä huomiota ympäristöasioiden kestävään hoitamiseen.
Lisätietoja tehtävästä antaa rikastamon käyttöinsinööri Jarmo Huuskonen, p. 040 563 5954
Hae tehtävään viimeistään 31.10.2024. Käsittelemme hakemuksia jo hakuaikana.

Sibanye-Stillwater's Keliber lithium project is expected to be the first European producer of battery-grade lithium hydroxide from its own mined ore reserves. The ore will be used to produce concentrate, which will be further processed into lithium hydroxide. A concentrator is under construction in Kaustinenand a lithium refinery in Kokkola Industrial Park. Lithium hydroxide is used in lithium-ion batteries that play a significant role in the green transition.

Keliber is a subsidiary of Sibanye-Stillwater, a multinational mining and metals processing Group, with Finnish Minerals Group, a state-owned company developing the value chain of lithium-ion batteries in Finland, the second largest shareholder.

Would you like to take on this unique chance and create new generation's industry in Finland? As the production phase is getting closer, our growing team is looking for

PROCESS OPERATORS

to support installation work at the concentrator in Kaustinen during the project phase, and to prepare operational readiness and the production start.
After project phase, your tasks include but are not limited to following:

Operation, monitoring and controlling the production process to achieve optimal results

Handling of operational consumables (includes operating/using/utilizing forklift/telehandler/wheel loader and/or overhead cranes)

Collection and assaying (weighing, measurement) of process samples

Process safety key functions (energy separation, LOTOTO)

Monitoring and observation of equipment maintenance needs

Maintenance functions ensuring short term plant uptime and/or supporting
professional maintenance persons in such (according to personal skill level)

In order to succeed, we expect you to:

Have a vocational education in process industry or similar,
or to have a strong working experience in applicable industry roles

Have capability to work both independently and in a team

Have excellent cooperation skills

Be organised, committed, careful and responsible

Have aptitude for shiftwork

Be fluent in Finnish language

Experience in the field is seen as a benefit

English language skill is seen as a benefit

In addition to competitive salary and good benefits, we offer excellent opportunities for professional development in an ambitious and exciting work community. For us, safety is always a priority, and as an industrial company we give special attention to handling environmental matters sustainably.
For further information, please contact plant operation engineer: Jarmo Huuskonen, tel. 040 563 5954

If you have the right experience and you are ready for your next step, please apply via link and attach your CV. The deadline for applications is the 31st of October 2024.
Hae työpaikkaa

Hae työpaikkaa osoitteesta https://candidate.hr-manager.net/ApplicationInit.aspx?cid=2943&ProjectId=143605&DepartmentId=18966&MediaId=4630&SkipAdvertisement=true&utm_medium=talentech_publishing&utm_source=mol