Kausityöntekijöitä kesäksi 2019
Kouvolan seurakuntayhtymä

Alkuperäinen julkaisupäivä 9.11.2018

Etsimme kausityöntekijöitä kasvatustyöhön, kausityöntekijää diakoniatyöhön sekä kesäkanttoria
Työtä tarjotaan pääasiassa kahden kuukauden ajaksi, mutta työsuhteen pituudesta sovitaan tapauskohtaisesti.
Kasvatustyön kausitekijöille on tarjolla monipuolisia tehtäviä varhaisnuoriso-, nuoriso- ja rippikoulutyössä. Tehtäviin kuuluu paljon leirityötä. Virkoihin toivotaan ennen kaikkea kirkon työhön opiskelevia. Joukkoon kaivataan myös musiikin taitajia. Teologian opiskelijoille tarjotaan lisäksi seurakunnasta riippuen mahdollisuus osallistua yleiseen seurakuntatyöhön, esimerkiksi jumalanpalveluksiin (saarna, liturgia). Kasvatustyön kausityöntekijöitä tarvitaan yhtymän kaikissa seurakunnissa eli Anjalankosken, Elimäen, Kouvolan, Kuusankosken sekä Valkealan seurakunnassa.
Diakoniatyön kausityöntekijälle tarjotaan työtä Kouvolan seurakunnasta. Tehtäviin kuuluu lähinnä kotikäynti- ja vastaanottotyötä. Kausityöntekijän tehtävät sijoittuvat Kouvolan seurakunnan alueelle.
Kesäkanttorille tarjotaan työtä Kouvolan seurakunnasta. Kesäkanttorin työtehtäviin kuuluu rippikoulutyötä erityisesti leireillä opettajana ja musiikin asiantuntijana sekä yleisiä kanttorin tehtäviä kuten kirkollisten toimitusten ja erilaisten tilaisuuksien musiikista vastaamista.
Lähetä kasvatustyön kausityöntekijähakemuksesi osoitteeseen rippikoulu.kouvola (at) evl.fi, diakoniatyön kausityöntekijähakemus osoitteeseen diakonia.kouvola (at) evl.fi tai kesäkanttorihakemuksesi osoitteeseen mari.lehtinen (at) evl.fi
viimeistään perjantaina 7.12.2018 klo 15.
Kirjoita hakemukseesi, mitä paikkaa haet ja mistä seurakunnasta tai seurakunnista. Kerro hakemuksessasi myös se, tarvitsetko apua asunnon hankkimisessa ja onko sinulla kesällä käytettävissäsi autoa.
Kutsumme kasvatuksen kausityöntekijöiksi hakevia haastateltaviksi torstaina 19.12. klo 11-17 sekä perjantaina 20.12. klo 13-16 välisenä aikana Kouvolan seurakuntakeskukseen, osoitteeseen Savonkatu 40, Kouvola.
Kesänkanttorihakijoiden ja diakonian kausityöntekijähakijoiden kanssa haastatteluaika sovitaan erikseen.
Lisätietoja kesätöistä antavat
Anjalankosken seurakunnasta
Johanna Pesonen, s-posti johanna.pesonen (at) evl.fi, puh. 040 513 0615
Elimäen seurakunnasta
Verna Kirjavala, s-posti verna.kirjavala (at) evl.fi puh. 040 565 0891
Kouvolan seurakunnasta
Kasvatustyön kausityöntekijöiden osalta Katikeesia Hertsi, s-posti katikeesia.hertsi (at) evl.fi, puh. 040 849 8822
Kesäkanttorin osalta Mari Lehtinen, s-posti mari.lehtinen (at) evl.fi, puh. 040 779 7933
Diakoniatyön osalta Eija Grönvall, s-posti eija.gronvall (at) evl.fi, puh. 040 746 3447
Kuusankosken seurakunnasta
Mirva Lehtinen, s-posti mirva.lehtinen (at) evl.fi, puh. 040 545 7728
Valkealan seurakunnasta
Saija Sarkasuo, s-posti saija.sarkasuo (at) evl.fi, puh. 040 061 5966

Lisätiedot

  • Ilmoitusnumero: 1200613
  • Työsuhde: Määräaikainen virka
  • Työn tyyppi: Kokopäiväinen
  • Hakuosoite: