Voit hakea tätä työpaikkaa osoitteessa https://www.sympahr.net/public/pq.aspx?fec9ceba
- Ilmoituksen julkaisupäivä 23.6.2022
- Tehtäväalue
- Työsuhde Määräaikainen
- Työn tyyppi Kokopäiväinen
- Sijainti

Haemme Diakin Porin-kampukselle Turvapaikanhakijat töihin Satakuntaan -hankkeeseen
asiantuntijaa (60 % työaika)
määräaikaiseen tehtävään 1.8.2021–31.12.2023 väliselle ajalle.
Hankkeen päätavoitteena on edistää vastaanottokeskukseen rekisteröityneiden hakijoiden työllistymistä sekä tukea heitä työllistäviä työnantajia pidempiaikaisen työllistymisen sujuvoittamiseksi. Tavoitteet saavutetaan antamalla turvapaikanhakijoille ja tilapäistä suojelua tarvitseville yksilöllistä ja/tai ryhmämuotoista tukea työnhaussa, kertomalla heille suomalaisen työelämän pelisäännöistä, tukemalla työnantajia työntekijän perehdytyksessä ja työsuhteen aikana sekä vahvistamalla työntekijän ammatillista suomen tai englannin kielen osaamista. Diak toimii hankkeen päätoteuttajana ja hanke saa rahoitusta Euroopan sosiaalirahastosta.
Asiantuntijana
Sinulla on kielten opettajan pätevyys (pääaine esim. englanti tai suomi) ja kokemusta maahanmuuttajataustaisten henkilöiden työllistymisen tuesta. Tehtävässä tarvitset hyviä tiimityöskentely- sekä vuorovaikutustaitoja niin suullisesti kuin kirjallisestikin. Työskentelytapasi ovat oma-aloitteisia ja ratkaisukeskeisiä. Tehtävässä eduksi on ymmärrys kääntämisestä ja tulkkauksesta.
Tarjoamme sinulle moninaisen, innostuneen ja ammattitaitoisen organisaation tuen, välittävän työyhteisön ja hyvän perehdytyksen tehtävään. Pääset osaksi yhteisöllistä asiantuntijaorganisaatiota, jossa työtehtävät koetaan merkityksellisiksi.
Lisätietoja tehtävästä antaa kehityspäällikkö Suvi Äärilä, puh. 358 50 505 6960, ti 28.6. klo 10– 11 ja ke 3.8. klo 13– 14 tai sähköpostitse: suvi.aarila@diak.fi.
Haethan tehtävään viimeistään 7.8.2022.
Ilmianna kiinnostuksesi tai vinkkaa kaverille 7.8.2022 mennessä! Hakemuksen voit täyttää "Hae työpaikkaa" -linkin kautta.
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen. Diakin kampukset sijaitsevat Helsingissä, Oulussa, Pieksämäellä, Porissa ja Turussa. Diakissa on noin 3 000 opiskelijaa ja noin 250 työntekijää.